John Lennon’ın 50 Yıl Önce Kaybolan Gitarı Rekor Fiyata Açık Artırmada

Müzik dünyasının efsanevi isimlerinden John Lennon’ın 50 yıl önce kaybolan gitarı, 29-30 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek bir açık artırmada yeniden müzikseverlerle buluşacak. Akustik gitarın, 800 bin dolar civarında bir fiyata satılması bekleniyor.

Dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles’ın efsanevi üyesi John Lennon’ın 50 yıldır kayıp olan gitarı, 29-30 Mayıs tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek bir açık artırmada yeniden müzikseverlerle buluşacak.

The Guardian’ın haberine göre, 2015 yılında Julien’s Auctions şirketi başka bir Lennon gitarı daha sattı. 1960’ların sonunda bir müzisyen tarafından satın alınan akustik gitar 1,6 milyon sterline alıcı bulmuştu. Yeni keşfedilen gitarın satış tahmini 600 bin ile 800 bin sterlin arası ancak şirket, ‘tarihsel olarak daha önemli’ olduğu için bir öncekinden daha fazla satılabileceğini savunuyor.

Şirket daha önce de müzisyen Ringo Starr tarafından kullanılan bir davul setini 2,2 milyon dolara satmıştı.

Ayrıca 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde internet üzerinden ve New York’taki Hard Rock Cafe’de yapılacak açık artırmada Lennon’un bir başka tarihi parçası olan, eşi Yoko Ono ile birlikte Vietnam savaşını protesto ettikleri ‘Barış İçin Yataklar eylemi’ sırasında kullandığı telefon da satışa sunulacak.

“KAYIP BİR REMBRANDT VEYA PICASSO’YU BULMAK GİBİ”

“Rock tarihinin tarihsel açıdan en önemli Beatles gitarlarından biri” olarak nitelendiren gitar, New York’ta satılacak. Müzayede 29 – 30 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Julien’s Auctions’ın kurucu ortağı ve genel müdürü Darren Julien şunları söyledi:

“Bu olağanüstü enstrümanı bulmak, kayıp bir Rembrandt veya Picasso’yu bulmak gibi”

KAYIP BAS GİTARI BULUNDU

Öte yandan The Beatles’ın üyesi Paul McCartney’nin orijinal Höfner bas gitarı ortaya çıkmıştı. Ruaidhri Guest adındaki öğrenci, sosyal medyada kayıp Höfner bas gitarın fotoğrafını paylaşarak gündem oldu. Ruaidhri Guest, orijinal Höfner bas gitarın kendisine miras kaldığını söyledi ve gitarın sahibine teslim edildiğini ifade etti.

McCartney’nin internet sitesinde ise “Geçen sene başlayan arayışlar sonucunda Paul’un 1972’de çalınan 1961 yapımı Höfner 500/1 bas gitarı, geri alınmıştır. Gitar, Höfner tarafından incelenmiş ve onaylanmıştır. Paul, arama kampanyasına ortak olan herkese minnettar” ifadeleri yer aldı.

Gitar son olarak The Beatles’ın son albümü Let It Be’yi kaydettiği dönemde görülmüştü. Paul McCartney’nin 1961’de 30 sterlin değerinde olan Höfner bas gitarının bugünkü değerinin yaklaşık 800 sterlin olduğu tahmin ediliyor.

Albümlerinin kayıtlarında kullanılan ve o zamandan beri kayıp olan bu Hootenanny akustik gitarın, 800 bin dolar civarında bir fiyata satılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir